MEMORIAŁ
KAMILI SKOLIMOWSKIEJ

AKTUALNOŚCI

DSC_0883

Znamy kolejne gwiazdy LOTTO Warszawskiego Memoriału Kamili Skolimowskiej!

Za niespełna miesiąc na PGE Narodowym królować będzie lekkoatletyka – LOTTO Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej przyciągnie do stolicy Polski największe gwiazdy sportu. Kolejnymi gwiazdami zawodów będą niemiecki kulomiot David Storl i prezentująca niesamowitą formę w tym sezonie skoczkini wzwyż Maria Lasitskene.   David Storl to jeden z najbardziej utytułowanych kulomiotów na świecie. Niemiec kilka lat […]

news-fb2 BEZ OSHI kopia

LOTTO Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej już 15 sierpnia 2017 na PGE Narodowym!

Lekkoatletyka w najlepszym wydaniu wraca na PGE Narodowy! Już za niespełna dwa miesiące, 15 sierpnia, na największym polskim stadionie odbędzie się kolejna edycja LOTTO Warszawskiego Memoriału Kamili Skolimowskiej.   To już niemal tradycja, że po głównej imprezie lekkoatletycznego sezonu – zaledwie dwa dni po zakończeniu mistrzostw świata w Londynie – warszawski PGE Narodowy przemienia się […]

Anita8298

82.98 REKORD ŚWIATA ANITY WŁODARCZYK NA LOTTO WARSZAWSKIM MEMORIALE KAMILI SKOLIMOWSKIEJ!!

Około 27 000 gości mogło na żywo na PGE Narodowym zobaczyć jak Anita Włodarczyk ustanawia niewiarygodny rekord świata w rzucie młotem wynikiem 82.98! W gronie mężczyzn Paweł Fajdek wygrał z najlepszym wynikiem na świecie w sezonie 2016 – 82.47. Świetnie zaczął się konkurs na PGE Narodowym dla Anity Włodarczyk – niezwykle entuzjastycznie dopingowana Polka w pierwszej […]

O MEMORIALE

Memoriał Kamili Skolimowskiej to międzynarodowy mityng lekkoatletyczny organizowany cyklicznie od 2009 roku przez Fundację Kamili Skolimowskiej. Jego pierwsza edycja, nosząca nazwę „Mityng ku czci Kamili”, odbyła się 2 maja 2009 roku na stadionie warszawskiej Skry. Mityng oficjalnie zainicjował działalność Warszawskiego Ośrodka Rzutu Młotem im. Kamili Skolimowskiej. Główną ideą jaka przyświecała organizacji tego wydarzenia było oddanie hołdu zmarłej mistrzyni olimpijskiej z Sydney. Impreza miała być jednorazowym przedsięwzięciem jednak po roku przerwy zarząd Fundacji podjął decyzję o zorganizowaniu kolejnej edycji, tym razem całkowicie zmieniając jej formułę. Oprócz rzutu młotem w programie znalazły się również inne konkurencje lekkoatletyczne.ałaniom pamięć o naszej wspaniałej lekkoatletce jest ciągle żywa.

Druga edycja Memoriału odbyła się 20 września 2011 roku na stadionie Orła. Dzięki wspaniałej atmosferze oraz wysokiemu poziomowi sportowemu przedsięwzięcie okazało się wielkim sukcesem. Stało się więc oczywiste, że Memoriał trwale wpisze się w kalendarz największych polskich imprez sportowych. Kolejne edycje potwierdziły tylko iż decyzja organizatorów o jego cyklicznym rozgrywaniu była jak najbardziej słuszna. Z roku na rok zainteresowanie imprezą rosło zarówno jeśli chodzi o startujących zawodników jak i liczbę widzów.

Trzeci Memoriał przyniósł kolejne ciekawe urozmaicenia. W ramach wydarzenia po raz pierwszy rozegrano Mały Memoriał Kamili Skolimowskiej, w którym dzieci i młodzież rywalizowały w siedmiu konkurencjach lekkoatletycznych. W dużym Memoriale natomiast wystartowało siedmiu medalistów Igrzysk Olimpijskich z Londynu.Przełomowa okazała się być czwarta edycja imprezy, która została rozegrana pod hasłem „Sport jest jeden”. Wydarzenie to miało charakter integracyjny a jednym z partnerów strategicznych był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W większości dyscyplin obok pełnosprawnych sportowców rywalizowali również lekkoatleci z niepełnosprawnościami.Dwie kolejne edycje Memoriału Kamili Skolimowskiej odbyły się na Stadionie PGE Narodowym. Były to pierwsze imprezy lekkoatletyczne w historii zorganizowane na tego typu obiekcie. Na trybunach stadionu pojawiło się łącznie ponad 40 tysięcy ludzi a przed telewizorami na całym świecie zasiadło prawie 3,5 miliona osób. Największymi gwiazdami mityngów oprócz polskich wielkich mistrzów: Anity Włodarczyk, Piotra Małachowskiego, Tomasza Majewskiego czy Kamili Lićwinko byli m.in.: Usain Bolt i Asafa Powell.
logo na bialym
Sześć dotychczas rozegranych edycji Memoriału zdobyło wiele prestiżowych nagród.
W latach 2011, 2012 i 2015 Memoriał uznano najlepszą imprezą sportową Warszawy, a w roku 2013 najlepszym mityngiem lekkoatletycznym rozgrywanym w Polsce.
Z roku na rok program Memoriału jest uzupełniany o dodatkowe wydarzenia. W roku 2015 impreza rozgrywana była w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Oprócz samego mityngu na stadionie zorganizowany został Trening z Mistrzem w którym uczestniczyło ponad 300 dzieci ze stołecznych fundacji a przed wejściem na obiekt odbył się otwarty dla wszystkich piknik lekkoatletyczny, którego istotny element stanowiła rodzinna sztafeta im. Kamili Skolimowskiej. Podczas Memoriału zgromadzeni kibice mieli również możliwość odwiedzenia Alejki Kamili, której kluczowym eksponatem była replika medalu zdobytego przez Kamę na Igrzyskach olimpijskich w Sydney.

Bezsprzecznie Memoriał i wszystkie wydarzenia towarzyszące stanowią najlepszą formę upamiętnienia Kamili Skolimowskiej. Dzięki tego typu działaniom pamięć o naszej wspaniałej lekkoatletce jest ciągle żywa.