MEMORIAŁ
KAMILI SKOLIMOWSKIEJ

AKTUALNOŚCI

Anita8298

82.98 REKORD ŚWIATA ANITY WŁODARCZYK NA LOTTO WARSZAWSKIM MEMORIALE KAMILI SKOLIMOWSKIEJ!!

  Około 27 000 gości mogło na żywo na PGE Narodowym zobaczyć jak Anita Włodarczyk ustanawia niewiarygodny rekord świata w rzucie młotem wynikiem 82.98! W gronie mężczyzn Paweł Fajdek wygrał z najlepszym wynikiem na świecie w sezonie 2016 – 82.47. Świetnie zaczął się konkurs na PGE Narodowym dla Anity Włodarczyk – niezwykle entuzjastycznie dopingowana Polka w […]

Trening z mistrzem na PGE Narodowy poprzedził LOTTO Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej

W przededniu LOTTO Warszawskiego Memoriału Kamili Skolimowskiej płyta PGE Narodowego tętniła sportowymi emocjami – najpierw z dziennikarzami spotkały się gwiazdy Królowej Sportu, później 250 dzieci uczestniczyło w wyjątkowym „treningu z mistrzem”.   Konferencja prasowa została zorganizowana w wyjątkowym miejscu – kole do rzutu młotem i dyskiem, które jutro będzie areną głównych konkurencji LOTTO Warszawskiego Memoriału […]

O MEMORIALE

Memoriał Kamili Skolimowskiej to międzynarodowy mityng lekkoatletyczny organizowany cyklicznie od 2009 roku przez Fundację Kamili Skolimowskiej. Jego pierwsza edycja, nosząca nazwę „Mityng ku czci Kamili”, odbyła się 2 maja 2009 roku na stadionie warszawskiej Skry. Mityng oficjalnie zainicjował działalność Warszawskiego Ośrodka Rzutu Młotem im. Kamili Skolimowskiej. Główną ideą jaka przyświecała organizacji tego wydarzenia było oddanie hołdu zmarłej mistrzyni olimpijskiej z Sydney. Impreza miała być jednorazowym przedsięwzięciem jednak po roku przerwy zarząd Fundacji podjął decyzję o zorganizowaniu kolejnej edycji, tym razem całkowicie zmieniając jej formułę. Oprócz rzutu młotem w programie znalazły się również inne konkurencje lekkoatletyczne.ałaniom pamięć o naszej wspaniałej lekkoatletce jest ciągle żywa.

Druga edycja Memoriału odbyła się 20 września 2011 roku na stadionie Orła. Dzięki wspaniałej atmosferze oraz wysokiemu poziomowi sportowemu przedsięwzięcie okazało się wielkim sukcesem. Stało się więc oczywiste, że Memoriał trwale wpisze się w kalendarz największych polskich imprez sportowych. Kolejne edycje potwierdziły tylko iż decyzja organizatorów o jego cyklicznym rozgrywaniu była jak najbardziej słuszna. Z roku na rok zainteresowanie imprezą rosło zarówno jeśli chodzi o startujących zawodników jak i liczbę widzów.

Trzeci Memoriał przyniósł kolejne ciekawe urozmaicenia. W ramach wydarzenia po raz pierwszy rozegrano Mały Memoriał Kamili Skolimowskiej, w którym dzieci i młodzież rywalizowały w siedmiu konkurencjach lekkoatletycznych. W dużym Memoriale natomiast wystartowało siedmiu medalistów Igrzysk Olimpijskich z Londynu.Przełomowa okazała się być czwarta edycja imprezy, która została rozegrana pod hasłem „Sport jest jeden”. Wydarzenie to miało charakter integracyjny a jednym z partnerów strategicznych był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W większości dyscyplin obok pełnosprawnych sportowców rywalizowali również lekkoatleci z niepełnosprawnościami.Dwie kolejne edycje Memoriału Kamili Skolimowskiej odbyły się na Stadionie PGE Narodowym. Były to pierwsze imprezy lekkoatletyczne w historii zorganizowane na tego typu obiekcie. Na trybunach stadionu pojawiło się łącznie ponad 40 tysięcy ludzi a przed telewizorami na całym świecie zasiadło prawie 3,5 miliona osób. Największymi gwiazdami mityngów oprócz polskich wielkich mistrzów: Anity Włodarczyk, Piotra Małachowskiego, Tomasza Majewskiego czy Kamili Lićwinko byli m.in.: Usain Bolt i Asafa Powell.
memorial-lotto-reklama
Sześć dotychczas rozegranych edycji Memoriału zdobyło wiele prestiżowych nagród.
W latach 2011, 2012 i 2015 Memoriał uznano najlepszą imprezą sportową Warszawy, a w roku 2013 najlepszym mityngiem lekkoatletycznym rozgrywanym w Polsce.
Z roku na rok program Memoriału jest uzupełniany o dodatkowe wydarzenia. W roku 2015 impreza rozgrywana była w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Oprócz samego mityngu na stadionie zorganizowany został Trening z Mistrzem w którym uczestniczyło ponad 300 dzieci ze stołecznych fundacji a przed wejściem na obiekt odbył się otwarty dla wszystkich piknik lekkoatletyczny, którego istotny element stanowiła rodzinna sztafeta im. Kamili Skolimowskiej. Podczas Memoriału zgromadzeni kibice mieli również możliwość odwiedzenia Alejki Kamili, której kluczowym eksponatem była replika medalu zdobytego przez Kamę na Igrzyskach olimpijskich w Sydney.

Bezsprzecznie Memoriał i wszystkie wydarzenia towarzyszące stanowią najlepszą formę upamiętnienia Kamili Skolimowskiej. Dzięki tego typu działaniom pamięć o naszej wspaniałej lekkoatletce jest ciągle żywa.