MEMORIAŁ
KAMILI SKOLIMOWSKIEJ

AKTUALNOŚCI

CHW_4935

Włodarczyk i Małachowski – gwiazdy Memoriału Kamili Skolimowskiej – zwiedzali Górny Śląsk

Górny Śląsk oczarował gwiazdy polskiej lekkoatletyki. Promujący w aglomeracji śląskiej 9. Memoriał Kamili Skolimowskiej Anita Włodarczyk oraz Piotr Małachowski znaleźli chwilę, aby z bliska poznać historię i tradycję regionu, który w przyszłym roku odwiedzą razem z innymi wybitnymi mistrzami Królowej Sportu.   Wszystko zaczęło się oczywiście w Chorzowie. Mistrzyni rzutu młotem i jeden z najlepszych […]

CHW_4935

Stadion Śląski areną Memoriału Kamili Skolimowskiej 2018. Bilety już w sprzedaży!

Memoriał Kamili Skolimowskiej w 2018 roku odbędzie się na Stadionie Śląskim! 10 dni po zakończeniu lekkoatletycznych mistrzostw Europy największe gwiazdy Królowej Sportu wystartują w Chorzowie. Już od dziś możecie nabyć bilety na to wyjątkowe wydarzenie, do sprzedaży trafiła limitowana pula wejściówek w promocyjnej cenie! To już pewne – 22 sierpnia 2018 roku na Stadionie Śląskim […]

Spotkanie_Silesia_strona www

Spotkaj gwiazdy Memoriału Skolimowskiej w Silesia City Center!

Już 17 sierpnia o 18:00 w katowickim Silesia City Center będziecie mieli szansę na spotkanie gwiazd Memoriału Kamili Skolimowskiej!    We wtorkowy wieczór w centrum Katowic każdy będzie mógł zamienić kilka słów, zrobić sobie zdjęcie czy zdobyć autograf prawdziwych gwiazd polskiego sportu. Z mieszkańcami Śląska spotkają się bowiem mistrzyni i rekordzistka świata, dwukrotna złota medalistka […]

O MEMORIALE

Memoriał Kamili Skolimowskiej to międzynarodowy mityng lekkoatletyczny organizowany cyklicznie od 2009 roku przez Fundację Kamili Skolimowskiej. Jego pierwsza edycja, nosząca nazwę „Mityng ku czci Kamili”, odbyła się 2 maja 2009 roku na stadionie warszawskiej Skry. Mityng oficjalnie zainicjował działalność Warszawskiego Ośrodka Rzutu Młotem im. Kamili Skolimowskiej. Główną ideą jaka przyświecała organizacji tego wydarzenia było oddanie hołdu zmarłej mistrzyni olimpijskiej z Sydney. Impreza miała być jednorazowym przedsięwzięciem jednak po roku przerwy zarząd Fundacji podjął decyzję o zorganizowaniu kolejnej edycji, tym razem całkowicie zmieniając jej formułę. Oprócz rzutu młotem w programie znalazły się również inne konkurencje lekkoatletyczne.ałaniom pamięć o naszej wspaniałej lekkoatletce jest ciągle żywa.

Druga edycja Memoriału odbyła się 20 września 2011 roku na stadionie Orła. Dzięki wspaniałej atmosferze oraz wysokiemu poziomowi sportowemu przedsięwzięcie okazało się wielkim sukcesem. Stało się więc oczywiste, że Memoriał trwale wpisze się w kalendarz największych polskich imprez sportowych. Kolejne edycje potwierdziły tylko iż decyzja organizatorów o jego cyklicznym rozgrywaniu była jak najbardziej słuszna. Z roku na rok zainteresowanie imprezą rosło zarówno jeśli chodzi o startujących zawodników jak i liczbę widzów.

Trzeci Memoriał przyniósł kolejne ciekawe urozmaicenia. W ramach wydarzenia po raz pierwszy rozegrano Mały Memoriał Kamili Skolimowskiej, w którym dzieci i młodzież rywalizowały w siedmiu konkurencjach lekkoatletycznych. W dużym Memoriale natomiast wystartowało siedmiu medalistów Igrzysk Olimpijskich z Londynu.Przełomowa okazała się być czwarta edycja imprezy, która została rozegrana pod hasłem „Sport jest jeden”. Wydarzenie to miało charakter integracyjny a jednym z partnerów strategicznych był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W większości dyscyplin obok pełnosprawnych sportowców rywalizowali również lekkoatleci z niepełnosprawnościami.Dwie kolejne edycje Memoriału Kamili Skolimowskiej odbyły się na Stadionie PGE Narodowym. Były to pierwsze imprezy lekkoatletyczne w historii zorganizowane na tego typu obiekcie. Na trybunach stadionu pojawiło się łącznie ponad 40 tysięcy ludzi a przed telewizorami na całym świecie zasiadło prawie 3,5 miliona osób. Największymi gwiazdami mityngów oprócz polskich wielkich mistrzów: Anity Włodarczyk, Piotra Małachowskiego, Tomasza Majewskiego czy Kamili Lićwinko byli m.in.: Usain Bolt i Asafa Powell.
logo na bialym
Sześć dotychczas rozegranych edycji Memoriału zdobyło wiele prestiżowych nagród.
W latach 2011, 2012 i 2015 Memoriał uznano najlepszą imprezą sportową Warszawy, a w roku 2013 najlepszym mityngiem lekkoatletycznym rozgrywanym w Polsce.
Z roku na rok program Memoriału jest uzupełniany o dodatkowe wydarzenia. W roku 2015 impreza rozgrywana była w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Oprócz samego mityngu na stadionie zorganizowany został Trening z Mistrzem w którym uczestniczyło ponad 300 dzieci ze stołecznych fundacji a przed wejściem na obiekt odbył się otwarty dla wszystkich piknik lekkoatletyczny, którego istotny element stanowiła rodzinna sztafeta im. Kamili Skolimowskiej. Podczas Memoriału zgromadzeni kibice mieli również możliwość odwiedzenia Alejki Kamili, której kluczowym eksponatem była replika medalu zdobytego przez Kamę na Igrzyskach olimpijskich w Sydney.

Bezsprzecznie Memoriał i wszystkie wydarzenia towarzyszące stanowią najlepszą formę upamiętnienia Kamili Skolimowskiej. Dzięki tego typu działaniom pamięć o naszej wspaniałej lekkoatletce jest ciągle żywa.